Merhaba Dünya

Merhaba Dünya

Merhaba arkadaşlar…

Zamanım ve imkânlarım elverdiğince sizlerle SEO konusunda bildiklerimi paylaşmak istedim. 2017 yılı itibariyle 18 yıldır web tasarımı ve geliştirmesi yapıyorum. Ancak SEO konusu sürekli değişim gösteriyor. Bu konuda 18 yıl deneyimim var diyemem. Zaten eskiden SEO diye birşey de yoktu. Altavista, Lycos, yahoo gibi arama motorları vardı. Sektörde Google gibi tekel yoktu. O yüzden sitenize doğrudan etki edecek bir SEO çalışması yapma imkânınız da yoktu. Çok iyi hatırlıyorum, Macromedia Flash ile yaptığım bir websitem vardı. Tek sayfadan oluşuyor ve sayfada sadece bir flash animasyon vardı ve ziyaretçi sayısı oldukça yüksekti. Şu anki arama motoru algoritmalarıyla bu imkânsız. Hey gidi günler…

Google’ın çıkması, popülerliğinin artması, PR (Page Rank) uygulamasının gelişmesi, backlink teriminin oluşması ve Google’ın arama sektöründe tekel olması sonucu günümüzdeki duruma geldik. Artık büyük firma sitelerin birbiriyle rekabet edebilmesi için firmaların çok büyük SEO ücretleri ödemeleri gerekiyor. Bu sebeple SEO, başlı başına bir sektör haline geldi ve sitenin başarısındaki en büyük etken oldu. “Content is the King” diye bir tabir vardır. İçerik kraldır. Evet doğru ama günümüzde kralı kral yapan SEO dur.

Şöyle bir örnek ile açıklayayım; özgün ve bol içerikli bir site hazırladınız, sürekli güncel ve özgün içerik giriliyor sitenize. Artı, yorumlar vs herşey tamam. Ama farzedelim ki sitenizin sayfalarını mobil uyumlu yapmadınız, responsive değil ve AMP sayfalarını oluşturmadınız. Google, sayfalarınızı mobil aramalarda göstermeyecek veya sayfalarınız çok gerilerde olacak, insanlar farketmeyecekler bile. Kendi sitelerimde mobil ziyaretçi oranının %65 civarı olduğunu düşünürsek bu hazırladığımız sitenin ziyaretçilerinin %65’ini kaybettik anlamına geliyor. Yani günlük 100 bin ziyaretçi potansiyelimiz varken 35 bin ziyaretçi giriyor sitemize. Daha duygusal 🙂 rakamlarla açıklarsak günlük 1000 TL kazanacakken 350 TL kazanmamız anlamına geliyor. Sonra bir SEO firmasıyla anlaşıyorsunuz, sitenize sadece onpage SEO çalışması yaparak bu rakamı maksimize ediyor.

Bu sadece bir örnek. Halihazırda mevcut olan sitenizde de, yeni açacağınız sitede de SEO çalışması hep olumlu sonuç verecektir.

Bu ilk yazımda kısaca SEO’nun geçmişteki ve günümüzdeki öneminden bahsetmeye çalıştım. Sonraki yazılarım da bunun gibi kısa ve öz olacak. Yazılarımı takip etmek için sosyal medyadan beni takip edebilirsiniz. Hakkımda daha detaylı bilgi için bu sayfaya bakabilirsiniz. Sonraki yazılarımda buluşmak dileğiyle, hoşçakalın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir